Players In College

NCAA Division I,II,III

2016
Yasmain Hamood (Hinsdale Central) - Penn State
Mary Kate Condon (Montini) - USC
Caroline Thompson (Loyola) - Columbia
Jacqueline Kelly (Montini) - UC Davis
Tace Sutherland (New Trier) - Bucknell
Sarah McDonagh (Glenbrook South) - San Diego State
Audrey Kingdom (New Trier) - Colorado
Gracyn Elliot (Hinsdale Central) - Oregon
Elizabeth Filley (Barrington) - Central Michigan
Taylor Lores (Lake Zurich) - Butler
Bailey Busscher (Loyola) - Stetson
Nora Byrne (Regina) - Butler
Hannah Burgess (Loyola) - Yale
Anna Freda (Loyola) - American
Jane Totaro (Loyola) - New Hampshire
Grace Quinn (Carmel) - U of Colorado - Colorado Springs
Emma Haley (St. Charles) - Seton Hall
Tessa Waters (Loyola) - Vassar
Kelly Melin (Hinsdale Central) - Tufts
Hannah Fleckenstein (York) - Butler
Taylor Kozloski (Loyola) - Cincinnati
2015
Autumn Koh (Glenbrook South) - Navy
Claire Rushin (Loyola) - Harvard
Kathleen Hulseman (Loyola) - Fairfield
Olivia Eigel (Glenbrook South) - Connecticut
Rachel Morin (Barrington) - Central Michigan
Danni LeServe (New Trier) - Richmond
Julie Ball (New Trier/Deerfield Academy) - Richmond
Laine Dolan (Loyola) - Marquette
Katie Karahalios (Lake Forest) - USC
Megan Schulte (Loyola) - Michigan
Grace Hemmer (New Trier) - Michigan
Jenny Thompson (New Trier) - Coastal Carolina
Noreen Anderson (Glenbrook South) - Princeton
Anne Richter (Hinsdale Central) - Navy
Bailey Dixon (Marian Catholic) - Navy
Jessica Kwak (Lake Zurich) - Robert Morris
Carly Shisler (Naperville North) - Grand Valley State
Alyssa Anderson (Marist) - Tiffin
Chloe Sharko (Neuqua Valley) - Colorado State University at Pueblo
Mary Kate Carberry (Mother McAuley) - Clarke
Kylee Liginski (Warren) - Clarke
Morgan Murray (Hoffman Estates) - Elmhurst
Danielle Engelbreit (Conant) - Illinois Wesleyan
Greigh Hoeft (Conant) - Carthage
Emily Sonnenorn (Glenbrook South) - Denison
Sam Bidlack (St. Charles) - Illinois Wesleyan
Claudia Richman (St. Charles) - Illinois Wesleyan
Breanna Metry (Neuqua Valley) - Illinois Wesleyan
Noelle Letourneau (Neuqua Valley) - Illinois Wesleyan
Abby Hoeg (Minooka) - Augustana
Ella Campbell (Minooka) - Benedictine
2014
Caitlin Henry-(Marian Catholic 2014)-Concordia Wisconsin
Charlotte McGuire (New Trier 2014) - Marquette
Frankie Kamely (Montini Catholic 2014) - Loyola, MD
Annie Dooley (Loyola 2014) - Notre Dame
Becca Whitehead (Schaumburg 2014) - Mercyhurst
Leah Neumann (Neuqua Valley 2014) - Lindenwood
Maggie Nick (Loyola 2014) - Stanford
Gieret Bowen (Loyola 2014) - Boston College
Dee Dee Snedicker (Loyola 2014) - Denver
Molly Marciniak (Montini Catholic 2014) - Marquette
Kelly Ward (Glenbrook South 2014)-Longwood
Elizabeth Grisko (Lyons Township 2014) - Cincinnati
Celeste Friel (Marian Catholic 2014) - Ursuline
Kate Christian (Hinsdale Central 2014) - Mercer
Caroline Nowak (Glenbrook South 2014) - Tufts
Jessie Hushaw (Minooka) - St. Mary's Kansas City
2013
Isabelle Montagne (Lake Forest 2013) - Duke
Katherine Eilers (Loyola 2013) - Notre Dame
Shelby Cosman (Marian Catholic 2013) -Augustana
Samantha Kinder (Marian Catholic 2013) -North Central
Mariah Brown (Marian Catholic 2013) -Howard
Kelsey Murray (New Trier 2013) - Stanford
Claire McCain (New Trier 2013) - Colorado
Spencer Moy (New Trier 2013) - University of Chicago
Grace Foley (Loyola 2013) - Georgetown
Sarah Lugo (Montini 2013) - Regis
Anna Schueler (Loyola 2013) - Michigan
Mary Kate Vanecko (Loyola 2013) - Holy Cross
Lauren McDonald (Naperville 2013) - Stetson
Lisa Van (Fremd 2013) - Fontbonne
Francesca LoVerde (Mother McAuley 2013) - New Hampshire
Shannon Smith (Evanston 2013) - Augustana
Maggie DelVecchio (Barrington 2013) - Augustana
Annie Hopkins (Mother McAuley 2013) - Augustana
Olivia Mayer (Libertyville 2013) - Augustana
Celeste Jenkins (Wheaton United 2013) - Beloit
Gina Scala (Warren 2013) - Kalamazoo
Kelly Leibovitz (Neuqua Valley 2013) - Grand Valley State
Jamie Lloyd (Palatine 2013) - Carthage
Malie Leisher (New Trier 2013) - McGill
Meg Levis (Minooka 2013) - Robert Morris IL
Anna Bartels (St. Charles East 2013) - Wittenberg
Kim Davis (Resurrection 2013) - Augsburg
Erin Steiner (Montini 2013) - Regis CO
Kate Hurst (Lake Forest 2013) - Denison
Marissa Maxfield (Sandburg 2013) - Oberlin
Ali Gosselin (Neuqua Valley 2013) - St. Michael's
Kaitlyn St. Marie (Minooka) - Cornell College
2012
Brynn Laverdure (O'Fallon Township 2012) - St. Leo University, Fl
Emily Handrahan (Lake Zurich High School 2012) - Augustana College
Laura Van Horn (New Trier 2012) - Denison College
Chloe Kedziora (Eagles Co-op, Sandburg HS 2012) - Allegheny College
Anna Doten (Lyons Township 2012) - Allegheny College
Caren Lee (Neuqua Valley 2012) - Allegheny College
Caitlin Campion (Lyons Township 2012) - Southern California
Molly O'Brien (Loyola 2012) - Marquette
Kelsey Gallagher (Loyola 2012) - Ohio State
Aubri Hazen (Warren 2012) - Indiana Tech
Julia Huldin (Barrington 2012) - Wooster
Jackie Liebrandt (Glenbrook South 2012) - San Diego State
Maggie Iglar (Loyola 2012) - Denison College
Kelly Nikitas (York 2012) - York
Rachel Banas (Stevenson 2012) - Colorado
Clare Byrne (Glenbard West 2012) - Mount Union
Maddie Considine (St. Ignatius 2012) - Villanova
Emma Rossi (New Trier 2012) - New Hampshire
Shea Mahoney (Montini 2012) - Dallas
2011
Molly Hulesman (Loyola 2011) - Loyola, MD
Nicole Pullano (Glenbrook South 2011) - San Diego State
Katie Angulo (St. Ignatius 2011) - Columbia
Jane Gion (New Trier 2011) - Brown
Nicole Gleason (Loyola 2011) - Marquette
Hannah Conway (Marian Catholic 2011) - Notre Dame College (OH)
Maddie Iadarola (Montini 2011) - Grand Valley State
Rachel Leibovitz (Neuqua Valley 2011) - Grand Valley State
Meghan Brady (St. Charles 2011) - Robert Morris
Dylan Voneiff (Hinsdale Central 2011) - Colorado College
Taylor McGinnis (New Trier 2011) - Lafayette
Gretchen Remien (New Trier 2011) - Vermont
Katie Coyle (Wheaton United 2011) - Robert Morris
Nora Becker (Eagles Co-op 2011) - Robert Morris
Annie Jahp (Lake Forest 2011) - California
Alexandra Palmisano (Wheaton United 2011) Augustana
Nattali Shelton (Wheaton United 2011) Augustana
Kelly Stelzer (Wheaton United 2011) Augustana
Lauren Radtke (Palatine 2011) - Marquette
Kylea Davis (Montini 2011) - Ohio Wesleyan
Molly Toohey (Libertyville 2011) - Denison
Aleks Cogdill (Naperville Central 2011) - Fontbonne
Mackenzie McPike (Barrington 2011) - Wesleyan
Christina Letmanski (Glenbard West 2011) - Augustana
Kelly Molloy (Glenbard West 2011) - Augustana
Alexis DiGiovanni (Marian Catholic 2011) - Indiana Tech
Barbara Jeanne Vega (Marian Catholic 2011) -Augustana
2010
Grace Bowen (Loyola 2010) - Princeton
Elise Burchard (Glenbrook South 2010) - Colorado College
Julia Cowan (Loyola 2010 - Holy Cross
Grace Dooley (Loyola 2010) - Notre Dame
Cara Dowdle (Loyola 2010) - New Hampshire
Mackenzie Graham (St. Charles 2010) - Regis
Sarah Hon (Marian Catholic 2010) - North Central College
Kristi Kiesel (Lake Forest 2010) - Colorado College
Leea Lopresti (Hinsdale Central 2010) - North Central College
Nicolette Lyons (Lake Forest 2010) - Wittenberg
Jordan Majka (Lake Forest 2010) - California-Davis
Maggie McNair (Loyola 2010) - William Smith
Jenna Ortega (Glenbard West 2010) - Ohio Wesleyan
Molly Quirke (New Trier 2010) - Duke
Jake Remien (New Trier 2010) - Vermont
Erin Roos (New Trier 2010) - Brown
Kelsey Rupsch (Libertyville 2010) - Presbyterian
Colleen Smith (Loyola 2010) - Princeton
Sandy Stasaitis (Lyons Township 2010) - North Central College
Zoe Ripecky (St. Ignatius 2010) - Vassar
Zulema Sanchez (Lane Tech 2010) - Indiana Tech
Joanne Zia (Schaumburg 2010) - Carthage College
Claire Bennett (Eagles Co-Op 2010) - Robert Morris
2009
Danielle Fiala (Naperville North 2009) - North Central College
Jayne Jablonsky (Glenbrook South 2009) - Loyola, MD
Clare Nelson-Johnson (Loyola 2009) - College of Wooster
Christi Ogden (Monitini Catholic 2009) - Carthage College
Jamie Theophilos (Hinsdale Central 2009) - Mount Holyoke
Morgan Weinstock (Neuqua Valley 2009) - Carthage College
2008
Taryn Abbassian (Vernon Hills 2008) - Dickinson College
Lizzie Abramson (New Trier 2008) - Northwestern
Ella Clough (St. Ignatius 2008) - Dickinson College
Caroline Gully (Barrington 2008) - North Central College
Ginny Gummersall (New Trier 2008) - Boston College
Mary Handrahan (Lake Zurich 2008) - Carthage College
Kelly Fitzpatrick (St. Ignatius 2008) - Carthage College
Grace Maloney (New Trier 2008) - Colorado College
Shannon Prince (Montini Catholic 2008) - North Central College
Carly Tschantz (New Trier 2008) - Denison
Jackie Wallat (Eagles Co-Op 2008) - College of Wooster
2007
Kathleen Dwyer (Loyola 2007) - Georgetown
Hannah Alley (Lake Forest 2007) - Boston College
Morgan Lougue (Barrington 2007) - Lynchburg College (VA)
Brittany Witkiewicz (Eagles Co-Op 2007) - Trine University
Kendall Santulli (Hinsdale Central 2007) - Northwestern
Samantha Santulli (Hinsdale Central 2007) - Northwestern
2005
Mary Kate Casey (Loyola 2005) - Northwestern
Caroline Tesar (Loyola 2005) - Northwestern

NCAA Division I,II,III

2016

Yasmain Hamood (Hinsdale Central) - Penn State

Mary Kate Condon (Montini) - USC

Caroline Thompson (Loyola) - Columbia

Jacqueline Kelly (Montini) - UC Davis

Tace Sutherland (New Trier) - Bucknell

Sarah McDonagh (Glenbrook South) - San Diego State

Audrey Kingdom (New Trier) - Colorado

Gracyn Elliot (Hinsdale Central) - Oregon

Elizabeth Filley (Barrington) - Central Michigan

Taylor Lores (Lake Zurich) - Butler

Bailey Busscher (Loyola) - Stetson

Nora Byrne (Regina) - Butler

Hannah Burgess (Loyola) - Yale

Anna Freda (Loyola) - American

Jane Totaro (Loyola) - New Hampshire

Grace Quinn (Carmel) - U of Colorado - Colorado Springs

Emma Haley (St. Charles) - Seton Hall

Tessa Waters (Loyola) - Vassar

Kelly Melin (Hinsdale Central) - Tufts

Hannah Fleckenstein (York) - Butler

Taylor Kozloski (Loyola) - Cincinnati

2015

Autumn Koh (Glenbrook South) - Navy

Claire Rushin (Loyola) - Harvard

Kathleen Hulseman (Loyola) - Fairfield

Olivia Eigel (Glenbrook South) - Connecticut

Rachel Morin (Barrington) - Central Michigan

Danni LeServe (New Trier) - Richmond

Julie Ball (New Trier/Deerfield Academy) - Richmond

Laine Dolan (Loyola) - Marquette

Katie Karahalios (Lake Forest) - USC

Megan Schulte (Loyola) - Michigan

Grace Hemmer (New Trier) - Michigan

Jenny Thompson (New Trier) - Coastal Carolina

Noreen Anderson (Glenbrook South) - Princeton

Anne Richter (Hinsdale Central) - Navy

Bailey Dixon (Marian Catholic) - Navy

Jessica Kwak (Lake Zurich) - Robert Morris

Carly Shisler (Naperville North) - Grand Valley State

Alyssa Anderson (Marist) - Tiffin

Chloe Sharko (Neuqua Valley) - Colorado State University at Pueblo

Mary Kate Carberry (Mother McAuley) - Clarke

Kylee Liginski (Warren) - Clarke

Morgan Murray (Hoffman Estates) - Elmhurst

Danielle Engelbreit (Conant) - Illinois Wesleyan

Greigh Hoeft (Conant) - Carthage

Emily Sonnenorn (Glenbrook South) - Denison

Sam Bidlack (St. Charles) - Illinois Wesleyan

Claudia Richman (St. Charles) - Illinois Wesleyan

Breanna Metry (Neuqua Valley) - Illinois Wesleyan

Noelle Letourneau (Neuqua Valley) - Illinois Wesleyan

Abby Hoeg (Minooka) - Augustana

Ella Campbell (Minooka) - Benedictine

2014

Caitlin Henry-(Marian Catholic 2014)-Concordia Wisconsin

Charlotte McGuire (New Trier 2014) - Marquette

Frankie Kamely (Montini Catholic 2014) - Loyola, MD

Annie Dooley (Loyola 2014) - Notre Dame

Becca Whitehead (Schaumburg 2014) - Mercyhurst

Leah Neumann (Neuqua Valley 2014) - Lindenwood

Maggie Nick (Loyola 2014) - Stanford

Gieret Bowen (Loyola 2014) - Boston College

Dee Dee Snedicker (Loyola 2014) - Denver

Molly Marciniak (Montini Catholic 2014) - Marquette

Kelly Ward (Glenbrook South 2014)-Longwood

Elizabeth Grisko (Lyons Township 2014) - Cincinnati

Celeste Friel (Marian Catholic 2014) - Ursuline

Kate Christian (Hinsdale Central 2014) - Mercer

Caroline Nowak (Glenbrook South 2014) - Tufts

Jessie Hushaw (Minooka) - St. Mary's Kansas City

2013

Isabelle Montagne (Lake Forest 2013) - Duke

Katherine Eilers (Loyola 2013) - Notre Dame

Shelby Cosman (Marian Catholic 2013) -Augustana

Samantha Kinder (Marian Catholic 2013) -North Central

Mariah Brown (Marian Catholic 2013) -Howard

Kelsey Murray (New Trier 2013) - Stanford

Claire McCain (New Trier 2013) - Colorado

Spencer Moy (New Trier 2013) - University of Chicago

Grace Foley (Loyola 2013) - Georgetown

Sarah Lugo (Montini 2013) - Regis

Anna Schueler (Loyola 2013) - Michigan

Mary Kate Vanecko (Loyola 2013) - Holy Cross

Lauren McDonald (Naperville 2013) - Stetson

Lisa Van (Fremd 2013) - Fontbonne

Francesca LoVerde (Mother McAuley 2013) - New Hampshire

Shannon Smith (Evanston 2013) - Augustana

Maggie DelVecchio (Barrington 2013) - Augustana

Annie Hopkins (Mother McAuley 2013) - Augustana

Olivia Mayer (Libertyville 2013) - Augustana

Celeste Jenkins (Wheaton United 2013) - Beloit

Gina Scala (Warren 2013) - Kalamazoo

Kelly Leibovitz (Neuqua Valley 2013) - Grand Valley State

Jamie Lloyd (Palatine 2013) - Carthage

Malie Leisher (New Trier 2013) - McGill

Meg Levis (Minooka 2013) - Robert Morris IL

Anna Bartels (St. Charles East 2013) - Wittenberg

Kim Davis (Resurrection 2013) - Augsburg

Erin Steiner (Montini 2013) - Regis CO

Kate Hurst (Lake Forest 2013) - Denison

Marissa Maxfield (Sandburg 2013) - Oberlin

Ali Gosselin (Neuqua Valley 2013) - St. Michael's

Kaitlyn St. Marie (Minooka) - Cornell College

2012

Brynn Laverdure (O'Fallon Township 2012) - St. Leo University, Fl

Emily Handrahan (Lake Zurich High School 2012) - Augustana College

Laura Van Horn (New Trier 2012) - Denison College

Chloe Kedziora (Eagles Co-op, Sandburg HS 2012) - Allegheny College

Anna Doten (Lyons Township 2012) - Allegheny College

Caren Lee (Neuqua Valley 2012) - Allegheny College

Caitlin Campion (Lyons Township 2012) - Southern California

Molly O'Brien (Loyola 2012) - Marquette

Kelsey Gallagher (Loyola 2012) - Ohio State

Aubri Hazen (Warren 2012) - Indiana Tech

Julia Huldin (Barrington 2012) - Wooster

Jackie Liebrandt (Glenbrook South 2012) - San Diego State

Maggie Iglar (Loyola 2012) - Denison College

Kelly Nikitas (York 2012) - York

Rachel Banas (Stevenson 2012) - Colorado

Clare Byrne (Glenbard West 2012) - Mount Union

Maddie Considine (St. Ignatius 2012) - Villanova

Emma Rossi (New Trier 2012) - New Hampshire

Shea Mahoney (Montini 2012) - Dallas

2011

Molly Hulesman (Loyola 2011) - Loyola, MD

Nicole Pullano (Glenbrook South 2011) - San Diego State

Katie Angulo (St. Ignatius 2011) - Columbia

Jane Gion (New Trier 2011) - Brown

Nicole Gleason (Loyola 2011) - Marquette

Hannah Conway (Marian Catholic 2011) - Notre Dame College (OH)

Maddie Iadarola (Montini 2011) - Grand Valley State

Rachel Leibovitz (Neuqua Valley 2011) - Grand Valley State

Meghan Brady (St. Charles 2011) - Robert Morris

Dylan Voneiff (Hinsdale Central 2011) - Colorado College

Taylor McGinnis (New Trier 2011) - Lafayette

Gretchen Remien (New Trier 2011) - Vermont

Katie Coyle (Wheaton United 2011) - Robert Morris

Nora Becker (Eagles Co-op 2011) - Robert Morris

Annie Jahp (Lake Forest 2011) - California

Alexandra Palmisano (Wheaton United 2011) Augustana

Nattali Shelton (Wheaton United 2011) Augustana

Kelly Stelzer (Wheaton United 2011) Augustana

Lauren Radtke (Palatine 2011) - Marquette

Kylea Davis (Montini 2011) - Ohio Wesleyan

Molly Toohey (Libertyville 2011) - Denison

Aleks Cogdill (Naperville Central 2011) - Fontbonne

Mackenzie McPike (Barrington 2011) - Wesleyan

Christina Letmanski (Glenbard West 2011) - Augustana

Kelly Molloy (Glenbard West 2011) - Augustana

Alexis DiGiovanni (Marian Catholic 2011) - Indiana Tech

Barbara Jeanne Vega (Marian Catholic 2011) -Augustana

2010

Grace Bowen (Loyola 2010) - Princeton

Elise Burchard (Glenbrook South 2010) - Colorado College

Julia Cowan (Loyola 2010 - Holy Cross

Grace Dooley (Loyola 2010) - Notre Dame

Cara Dowdle (Loyola 2010) - New Hampshire

Mackenzie Graham (St. Charles 2010) - Regis

Sarah Hon (Marian Catholic 2010) - North Central College

Kristi Kiesel (Lake Forest 2010) - Colorado College

Leea Lopresti (Hinsdale Central 2010) - North Central College

Nicolette Lyons (Lake Forest 2010) - Wittenberg

Jordan Majka (Lake Forest 2010) - California-Davis

Maggie McNair (Loyola 2010) - William Smith

Jenna Ortega (Glenbard West 2010) - Ohio Wesleyan

Molly Quirke (New Trier 2010) - Duke

Jake Remien (New Trier 2010) - Vermont

Erin Roos (New Trier 2010) - Brown

Kelsey Rupsch (Libertyville 2010) - Presbyterian

Colleen Smith (Loyola 2010) - Princeton

Sandy Stasaitis (Lyons Township 2010) - North Central College

Zoe Ripecky (St. Ignatius 2010) - Vassar

Zulema Sanchez (Lane Tech 2010) - Indiana Tech

Joanne Zia (Schaumburg 2010) - Carthage College

Claire Bennett (Eagles Co-Op 2010) - Robert Morris

2009

Danielle Fiala (Naperville North 2009) - North Central College

Jayne Jablonsky (Glenbrook South 2009) - Loyola, MD

Clare Nelson-Johnson (Loyola 2009) - College of Wooster

Christi Ogden (Monitini Catholic 2009) - Carthage College

Jamie Theophilos (Hinsdale Central 2009) - Mount Holyoke

Morgan Weinstock (Neuqua Valley 2009) - Carthage College

2008

Taryn Abbassian (Vernon Hills 2008) - Dickinson College

Lizzie Abramson (New Trier 2008) - Northwestern

Ella Clough (St. Ignatius 2008) - Dickinson College

Caroline Gully (Barrington 2008) - North Central College

Ginny Gummersall (New Trier 2008) - Boston College

Mary Handrahan (Lake Zurich 2008) - Carthage College

Kelly Fitzpatrick (St. Ignatius 2008) - Carthage College

Grace Maloney (New Trier 2008) - Colorado College

Shannon Prince (Montini Catholic 2008) - North Central College

Carly Tschantz (New Trier 2008) - Denison

Jackie Wallat (Eagles Co-Op 2008) - College of Wooster

2007

Kathleen Dwyer (Loyola 2007) - Georgetown

Hannah Alley (Lake Forest 2007) - Boston College

Morgan Lougue (Barrington 2007) - Lynchburg College (VA)

Brittany Witkiewicz (Eagles Co-Op 2007) - Trine University

Kendall Santulli (Hinsdale Central 2007) - Northwestern

Samantha Santulli (Hinsdale Central 2007) - Northwestern

2005

Mary Kate Casey (Loyola 2005) - Northwestern

Caroline Tesar (Loyola 2005) - Northwestern

© 2002-2017, Illinois High School Womens Lacrosse Association